9 maja 2016
Nowy projekt
15 listopada 2015
Słuchowisko
15 maja 2015
Nowy projekt
error: Content is protected !!

Trwają warsztaty w ramach Sztuki do rzeczy 2023 (7-30 listopada)

21 listopada 2023

W ramach tegorocznej edycji wydarzenia Sztuka do rzeczy-design w Krakowie, Pracownia stroju Krakowskiego przygotowała cykl warsztatów poświęconych nauce krojenia, szycia i zdobienia gorsetów bronowickich. Warsztaty rękodzielnicze odbywają się w Oddziale Muzeum Krakowa- Dom pod Krzyżem. Warsztaty finansowane są ze środków Miasta Krakowa.

Urząd Miasta Krakowa rozpoczął prace zabezpieczające chałupę Krupowej

29 grudnia 2022

Urząd Miasta Krakowa rozpoczął organizację tymczasowego zabezpieczenia chałupy znajdującej się przy ulicy Tetmajera. Przebieg prac dokumentowany jest na stronie na Instagramie:

https://www.instagram.com/chalupa_bronowicka/?next=%2F

 

Warsztaty w ramach festiwalu Sztuka do rzeczy 2022

17 listopada 2022

Na tegoroczną edycję festiwalu „Sztuka do Rzeczy design w Krakowie” Pracownia Stroju Krakowskiego przy Towarzystwie Przyjaciół Bronowic przygotowała warsztaty krojenia, szycia i zdobienia chłopięcych kaftanów krakowskich. Warsztaty finansowane są ze środków Miasta Krakowa.

Warsztaty odbędą się:
Grupa 1: 16 i 23 listopada
Grupa 2: 17 i 24 listopada
g. 17.00-19.00
w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Bronowic, ul. Pod Strzechą 16
Prowadzenie: Maria Gawrońska – hafciarka, autorka i realizator
ka instruktaży, projektantka haftów, konstruktorka, koordynatorka

projektu, autorka kwerendy naukowej. Współtwórczyni Pracowni

Stroju Krakowskiego; Patrycja Śliwa – realizatorka prac krawieckich.

Współprowadząca warsztaty w Pracowni Stroju Krakowskiego. Technik

technologii odzieży, absolwentka włókiennictwa i wzornictwa Politech

niki Łódzkiej.

Instruktaże w ramach wydarzenia Sztuka do rzeczy-design w Krakowie 2020

18 listopada 2020

W ramach wydarzenia Sztuka do rzeczy-design w Krakowie 2020, Pracownia Stroju Krakowskiego przygotowała kolejne instruktaże, ilustrujące jak samodzielnie wykonać elementy zdobnicze charakterystyczne dla stroju krakowskiego. Zapraszamy do śledzena strony przez najbliższe dwa tygodnie!

 

Spotkanie podsumowujące działania w ramach grantu „Gorset bronowicki. Etnografia, archiwalia, inspiracje”

13 grudnia 2019

Serdecznie zapraszamy na spotkanie podsumowujące działania w ramach grantu : „Gorset bronowicki. Etnografia, archiwalia, inspiracje”, przyznanego przez UMK. Przypomnimy też historię powstania Bronowickiego Archiwum Społecznego oraz opowiemy o zarchiwizowanej ponownie części zasobów Archiwum, które oglądać można na nowej, wspólnej stronie BASu i Pracowni: Raz jeszcze serdecznie zapraszamy!

Warsztaty- zapaski (fartuchy) krakowskie

15 listopada 2019

Warsztaty, zaplanowane na 19, 20, 21, 26, 27 oraz 28 listopada poświęcone będą nauce szycia i ozdabiania krakowskich zapasek, czyli fartuchów, stanowiących nieodłączny element tradycyjnego kobiecego stroju krakowskiego. W trakcie warsztatów zostanie przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej historia, rodzaje oraz sposoby zdobienia zapasek. W ramach części warsztatowej uczestniczki własnoręcznie wykonają zapaskę w wybranym przez siebie typie. Pierwszy typ to zapaska tiulowa haftowana haftem białym – uczestniczki nauczą się konstruować wzór na bazie oryginalnych dawnych haftów. Drugi typ to zapaska płócienna drukowana w drobny rzut kwiatowy – uczestniczki dowiedzą się jak wykonywać stemple do drukowania oraz poznają samą technikę druku na tkaninie farbami do tkanin. Trzeci typ to zapaska tybetowa – uczestniczki poznają technikę  konstruowania i szycia zapaski z zakładkami i pasmanteryjnymi ozdobami. Warsztaty odbywać się będą tradycyjnie w Szkole Podstawowej nr 50. Wydarzenie, dofinansowane przez Urząd Miasta Krakowa,  jest częścią festiwalu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie.

Spotkanie promujące instruktaże zamieszczone na stronie BASu

9 października 2019

Spotkanie promujące jedno z działań będących częścią projektu dofinansowanego przez UMK. W ramach projektu zostały m.in. przeprowadzone badania etnograficzne dotyczące starych bronowickich gorsetów. Teraz natomiast chcemy opowiedzieć o przygotowanych instruktażach, które pozwolą na samodzielne wykonanie gorsetu i innych elementów stroju krakowskiego, a także akcesoriów inspirowanych wzornictwem bronowickim.

Spotkanie podsumowujące badania etnograficzne

8 października 2019

12 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 50 odbyło się spotkanie, podczas którego  przedstawiona została relacja z  badań terenowych dotyczących zabytkowych gorsetów bronowickich.  Przeprowadzenie rozmów z posiadaczkami zabytkowych gorsetów możliwe było dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez UMK. W ramach grantu:  Gorset bronowicki. Etnografia, archiwalia, inspiracje,  gorsety zostały również sfotografowane i opisane.

Bronowice Małe w obiektywie Andrzeja Musiała – mapa

19 maja 2018

Nikt już dziś nie pamięta, skąd wzięło się jego zainteresowanie fotografią, jednak od zawsze widziano go z aparatem. Ta dziedzina sztuki była wielką pasją Andrzeja Musiała (1913-1984), podobnie jak historia miejsca, w którym się wychował. Musiał nosił w sobie cechy pierwszych fotografów-podróżników, chcących utrwalać na swoich filmach miejsca, zdarzenia i ludzi. Dzięki jego fotografiom możemy zobaczyć, jak wyglądały miejsca, których dziś już nie ma. Razem z nim podążamy drogami Bronowic. Mijamy nieistniejące już domy, jak ten rodziny Susułów z ulicy Tetmajera. Szukamy okolic, które trudno rozpoznać, jak ta nad Strugą Bronowicką. Patrzymy na ulicę Pod Strzechą, na której nie ma już żadnego domu z takim pokryciem dachu. Myślimy nad upływającym czasem, nad zachodzącymi zmianami. Ale dostrzegamy również coś, co pozostało, mimo że zmienił się trochę pejzaż, jak choćby kapliczkę Matki Bożej przy ulicy Katowickiej.

Mapa Bronowic Małych z fotografiami Andrzeja Musiała powstała dzięki zaangażowaniu mieszkańców i mieszkanek, którzy wzięli udział w spotkaniu z cyklu „Powiedz, co wiesz o Bronowicach!”.