1. Drukujemy plik pdf z wykrojem gorsetu. Wycinamy wszystkie elementy.

2. Do wykonania gorsetu potrzebujemy:
• przygotowane w kroku pierwszym wykroje,
• ciemno granatowe sukno lub filc, istotne, żeby był to materiał, który się nie pruje (arkusz A3, 20cm b.),
• pomarańczową tasiemkę na lamówkę (szerokość 3mm, długość 6m),
• nici ciemnogranatowe/czarne do szycia, pomarańczowe do przyszycia tasiemki, żółte do przyszycia ząbków, białe do przyszycia wstążek w kwiaty,
• 4 haftki,
• opcjonalnie czarną tasiemkę bawełnianą (szerokość 5mm, długość 25cm),
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką/mydło krawieckie, szpilki, żelazko, zapalniczkę, maszynę do szycia.

3. Do ozdobienia gorsetu potrzebujemy:
• żółtą tasiemkę ząbki (szerokość 2mm, długość 2m),
• muliny do haftu w kolorach: żółtym, czerwonym, błękitnym, różowym, jasnozielonym,
• poliestrowe nici do haftu maszynowego w kolorach pomarańczowym i czerwonym do wykonania chwostów,
• trzy tasiemki tkane w kwiatuszki (szerokość 1cm, długość 30cm).

4. Na suknie obrysowujemy wykroje po konturze i wycinamy (wykroje posiadają wliczone dodatki na szew): tył 1 raz, przody 2 razy (prawy i lewy), kaletki 19 razy.

5. Na krawędzi wszystkich części gorsetu przyszywamy pomarańczową tasiemkę, która będzie imitować lamówkę. Krawędzie nie mogą wystawać spod tasiemki. Na przodach i tyle tasiemkę naszywamy w miejscach pokazanych na zdjęciu. Każdy brzeg obszywa się osobno. W przypadku kaletek najpierw boki, później dolny brzeg. Wszystkie końcówki tasiemki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Brzegi obszyte tasiemką starannie przeprasowujemy.

6. Na przodach i tyle wzdłuż lamówki naszywamy żółtą tasiemkę ząbki. Tasiemkę naszywamy także na dwie spośród kaletek w sposób pokazany na zdjęciu (jedną z prawej strony i dołu – będzie to pierwsza kaletka z prawej, jedną z lewej strony i dołu– będzie to pierwsza kaletka z lewej strony).

7. Przody i tył składamy prawymi stronami do siebie i łączymy boki i ramiona szyjąc 3mm od krawędzi tkaniny. Szwy zaprasowujemy w stronę przodu gorsetu. Z tyłu naszywamy tasiemkę wzdłuż szwów bocznych i ramiennych, końcówki przypalamy zapalniczką. Na zdjęciu widać, że szwy boczne i ramienne jak w przypadku autentycznych gorsetów przesunięte są w stronę tyłu.

8. Przody gorsetu zdobimy haftem w proste kwiatowe wzory (haftujemy muliną rozdzieloną na dwie lub trzy nici). Dla ułatwienia wzory można najpierw narysować mydłem.

9. Tył gorsetu również zdobimy haftem.

10. Układamy dwa rządki kaletek po dziewięć sztuk każdy: jeden zaczyna się od kaletki dekorowanej z lewej, drugi od dekorowanej z prawej strony. Oba rzędy łączymy w jeden przy pomocy ostatniej kaletki. Rząd kaletek musi być równy dolnemu brzegowi gorsetu. Dla ułatwienia odmierzamy tasiemkę bawełnianą tej samej długości co dolny brzeg gorsetu i do niej przypinamy kaletki. Tasiemka biegnie po wierzchu kaletek. Rząd kaletek przeszywamy szyjąc blisko brzegu.

11. Kaletki wsuwamy na głębokość 0,5cm pod dolny brzeg gorsetu. Spinamy szpilkami.

12. Przyszywamy kaletki do gorsetu.

13. Trzy tasiemki kładziemy jedna na drugiej, zewnętrzne lekko po skosie, i przeszywamy. Z białej tasiemki odcinamy kawałek długości 10cm, brzegi tasiemki składamy do środka aby utworzyć odcinek długości 4cm i przeszywamy. Zszyte razem tasiemki przykrywamy wykonaną z białej kokardą i przyszywamy razem na tyle gorsetu poniżej dekoltu. Przycinamy dolne brzegi tasiemek na jedną długość, brzeg podwijamy pod spód i przeszywamy.

14. Robimy 20 chwostów o długości 4cm i 8 o długość 5,5cm.

15. Krótsze chwosty naszywamy w talii nad kaletkami.

16. Dłuższe chwosty naszywamy na przodach w równych odległościach po 4 – główka najwyższego tuż poniżej dekoltu, najniższy sięga linii talii.

17. Po lewej stronie gorsetu przyszywamy 4 haftki w odległości 2,8cm od siebie, uszka po jednej a haczyki po drugiej stronie zapięcia.

18. Gotowy gorset. Przód.

19. Gotowy gorset. Tył.

error: Content is protected !!