1. Drukujemy pliki pdf z wykrojem kaftana. Wycinamy wszystkie elementy.

2. Wykroje przodu i tyłu mieszczą się na dwóch kartkach i wymagają sklejenia. Sklejamy je wzdłuż oznaczonej na wykrojach linii.

3. UWAGA: dół tyłu jest szerszy od góry tyłu, sklejamy je równając do lewej, tak jak na zdjęciu.

4. Do wykonania kaftana potrzebujemy:
• przygotowane w krokach 1-3 wykroje,
• ciemnogranatowe sukno, istotne, by był to materiał, który się nie pruje (35 cm b.),
• nici czarne/ciemnogranatowe do szycia, czerwone do przyszycia wstążeczki-lamówki, ciemnoczerwone do przyszycia chwostów,
• czerwoną wstążeczkę na lamówkę (szerokość 3mm, długość 4m),
• czerwoną włóczkę akrylową,
• ćwieki (średnica 6mm, 89 sztuk),
• 4 haftki,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką, szpilki, zapalniczkę, żelazko, maszynę do szycia.

5. Na suknie obrysowujemy wykroje po konturze i wycinamy (wykroje posiadają wliczone dodatki na szew): tył 2 razy (prawy i lewy), przód 2 razy (prawy i lewy), patki kieszeni 2 razy.

6. UWAGA: prawy tył nacinamy na głębokość 3mm od strony środka pleców w linii talii.

7. Na krawędzi kaftana przyszywamy czerwoną wstążeczkę, która będzie imitować lamówkę. Krawędzie nie mogą wystawać spod wstążeczki. Wstążeczkę naszywamy na tyle wzdłuż dekoltu, oraz wzdłuż pół i dolnego brzegu. UWAGA: jedną część tyłu, którą nacięliśmy w kroku 6 obszywamy wstążeczką również wzdłuż nacięcia. Patki kieszeni obszywamy ze wszystkich stron oprócz górnej. Wszystkie końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Krawędzie z naszytą wstążeczką starannie przeprasowujemy.

8. Na przodach wstążkę naszywamy wszędzie oprócz podkroju pachy oraz szwów ramiennego i bocznego. Wszystkie końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Krawędzie z naszytą wstążeczką starannie przeprasowujemy.

9. Tyły składamy prawymi stronami do siebie zszywamy do linii talii (nacięcia wykonanego w kroku 6) szyjąc 3mm od krawędzi tkaniny. Następnie składamy tył i przodu prawymi stronami do siebie i zszywamy szwy boczne również do linii talii szyjąc 3mm od krawędzi. Krótkie odcinki z tasiemką naszyte w talii wyciągamy na wierzch kaftana układamy na sąsiadujących z nimi połach i przeszywamy aby poły się nie ruszały.

10. Obszywamy czerwoną wstążeczką podkroje pach na przodach i tyle. Wszystkie końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Krawędzie z naszytą wstążeczką starannie przeprasowujemy. Składamy tył z przodami prawymi stronami do siebie i przeszywamy szwy ramienne szyjąc 3mm od krawędzi.

11. Zdobimy kaftan małymi ćwiekami. Ostre nóżki ćwieków przebijamy przez tkaninę a następnie po lewej stronie zginamy wszystkie nóżki w stronę środka ćwieka. Na zdjęciu ćwieki na patkach.

12. Przenosimy z wykroju na kaftan linię talii (znaczymy mydłem punkt). Od tego punktu przesuwamy się 2,5cm i w tym miejsca naszywamy patkę kieszeni. Podobnie robimy z druga patką.

13. Nad patką nabijamy ćwieki rządkiem a poniżej niej w układach po trzy.

14. Na przodach wzdłuż linii zapięcia od dekoltu do linii talii nabijamy gęste rzędy ćwieków.

15. Trzy ćwieki nabijamy na tyle.

16. Po trzy ćwieki nabijamy również w dolnych narożnikach przodów

17. Robimy 19 chwostów o długości 5cm, 2 o długość 3,5cm i 4 o długości 2,5cm.

18. Na tyłach pod ćwiekami przyszywamy chwosty długości 5cm.

19. Poniżej patki przyszywamy chwosty długości 5cm, a na samej patce w środku o długości 3,5cm a po bokach o długości 2,5cm.

20. Pięciocentymetrowe chwosty naszywamy na przodach w równych odległościach po 5 sztuk – główka najwyższego tuż poniżej dekoltu, najniższy sięga linii talii.

21. Po lewej stronie kaftana przyszywamy 4 haftki w odległości 3,4cm od siebie, uszka po jednej a haczyki po drugiej stronie zapięcia.

22. Gotowy kaftan. Przód.

23. Gotowy kaftan. Zbliżenie przodu.

24. Gotowy gorset. Tył.

error: Content is protected !!