1. Do wykonania spodni dla lalki potrzebujemy:
• bawełnianą tkaninę w biało-czerwone paski (2 kawałki na nogawki 22×41 i kawałek na pasek 5×30 – paski wzoru muszą biec wzdłuż kawałków tkaniny),
• tasiemkę bawełnianą do wiązania (szerokość 5mm, długość 40cm),
• białe nici do szycia,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką/ołówek, szpilki, żelazko, maszynę do szycia.

2. Kawałek tkaniny na jedną z nogawek składamy wzdłuż na pół prawą stroną do środka. Na zewnętrznej krawędzi rysujemy linię podkroju: dłuższa linia biegnie wzdłuż brzegu 2cm od niego, krótsza natomiast 10cm od górnej krawędzi. W narożniku w sposób pokazany na zdjęciu rysujemy mały łuk.

3. Wycinamy po łuku tkaninę tnąc przez obie warstwy.

4. Kawałek tkaniny na drugą nogawkę składamy wzdłuż na pół prawą stroną do środka. Na zewnętrznej krawędzi rysujemy linię podkroju: dłuższa linia biegnie wzdłuż brzegu 2cm od niego, krótsza natomiast 10cm od górnej krawędzi. W narożniku w sposób pokazany na zdjęciu rysujemy mały łuk. Dodatkowo rysujemy jeszcze jedną krótką linię 5cm od górnego brzegu.

5. Wycinamy po łuku tkaninę tnąc przez obie warstwy aż do linii 5cm od górnej krawędzi. Rozkładamy tkaninę: jedną warstwę docinamy w sposób pokazany na zdjęciu, drugą warstwę docinamy natomiast tak jak w pierwszej nogawce – odcinamy kawałek tkaniny aż do samego brzegu.

6. Obszywamy boczne brzegi spodni owerlokiem lub zygzakiem na zwykłej maszynie.

7. Nogawki składamy prawymi stronami do siebie i zszywamy wewnętrzny szew od dołu aż do punktu, w którym zaczyna się podkrój, szyjemy 3mm od brzegu tkaniny.

8. Łączymy nogawki: składamy tkaniny prawymi stronami do siebie i szyjemy od z tyłu od górnego brzegu (szyjemy 3mm od brzegu tkaniny).

9. Kontynuujemy zszywanie nogawek z przodu spodni ale jedynie do miejsca 4cm od górnego brzegu (czyli 1cm nad linię znaczoną w kroku 4).

10. Z przodu spodni powstaje rozcięcie – rozporek, krótszy brzeg rozporka podwijamy na szerokość szwu (3mm) i spinamy szpilką. Szerszy brzeg pozostawiamy niepodwinięty.

11. Robimy zakładki, którymi zbierzemy nadmiar tkaniny w pasie. Spinami szpilkami 4 zakładki (2 z przodu i 2 z tyłu) w odległości 4cm od szwu z tyłu i od rozporka z przodu. Zakładki mają szerokość około 7mm. Górna krawędź spodni po upięciu zakładek ma mieć długość 28cm.

12. Przyszywamy pasek przykładając prawą stronę paska do lewej strony spodni. Pasek jest szerszy o 2 cm od górnej krawędzi spodni i wystaje 1cm poza oba brzegi spodni.

13. Podwijamy boczne brzegi do środka, podwijamy długi brzeg paska do środka po czym składamy pasek na pół pilnując aby brzeg zakrył poprzedni szew. Spinamy pasek szpilkami.

14. Przeszywamy pasek.

15. Tasiemkę bawełnianą do wiązania dzielimy na dwa kawałki po 20cm . W koniec paska, który jest na wierzchu wsuwamy jedną tasiemkę i przeszywamy. Koniec drugiej tasiemki podwijamy i przyszywamy na pasku z drugiej strony 4 cm od bocznej krawędzi.

16. Brzegi nogawek podwijamy pod spód dwa razy po 1cm, spinamy szpilkami, przeszywamy i przeprasowujemy.

17. Gotowe spodnie.

error: Content is protected !!