1. Zamawiamy cięcie laserem sklejki o grubości 8mm. Długość cięcia wynosi maksymalnie 10m.

Potrzebujemy:
2 prostokąty o wymiarach 40×22 suma boków 248cm
2 prostokąty o wymiarach 38×17,4 suma boków 221,6cm
2 prostokąty o wymiarach 18,4×17,4 suma boków 143,2cm
2 prostokąty „A” z ozdobnym brzegiem w załączniku suma boków około 118cm
2 prostokąty „B” z ozdobnym brzegiem w załączniku suma boków około 204cm

Suma wszystkich boków 934,8cm
Do powyższego zestawiania dołączamy plik pdf zamieszczony powyżej, na którym są wykroje dla prostokątów „A” i „B” z ozdobnymi brzegami.

2. Do wykonania skrzyni potrzebujemy:
• przygotowane w kroku 1 deseczki ze sklejki,
• 2 zawiasy (8x20mm),
• 8 gwoździków o średnicy pasującej do dziurek w zawiasach i o długości nie przekraczającej 8mm,
• klej do drewna,
• farby akrylowe,
• werniks (w zależności od upodobania matowy, satynowy lub blyszczacy,
• młotek, papier ścierny, pędzle do malowania, ołówek, linijkę,
• opcjonalnie lakierobejcę do pomalowania wnętrza skrzyni.

3. Ścieramy papierem ściernym wszystkie niedoskonałości na krawędziach. Na jednym prostokącie 40×22, który będzie dnem skrzyni rysujemy linie w odległości 1cm od każdej krawędzi z obu stron sklejki.

4. Wzdłuż linii naklejamy od jednej strony przód, tył i boki skrzyni od drugiej „nogi”. Na zdjęciu bok skrzyni – boczne części wchodzą pomiędzy przednie i tylne.

5. Na zdjęciu narożnik skrzyni. Dla ułatwienia klejenia można skrzynię dodatkowo zbić gwoździkami lecz wymaga to nawiercenia otworów aby nie uszkodzić sklejki.

6. Zawiasy przybijamy najpierw do skrzyni a następnie do wieka.

7. Na wieku skrzyni rysujemy 4 prostokaty 2 cm od krawędzi i 1,5 cm od siebie. W prostokątach rysujemy bordiurę o szerokości 7mm. Tło malujemy na ciemnozielono, zewnętrzne prostokąty na czarno z czerwoną bordiurą a wewnętrzne na czerwono z niebieską bordiurą. We wnętrzach prostokątów umieszczamy bukiety kwiatów w dzbankach w kolorach białym, żółtym, niebieskim, czerwonym i zielonym.

8. Na przodzie skrzyni powtarzamy układ zdobniczy z wieka (krok 7) z tą tylko różnicą, że prostokąty odsuwamy 1,5cm od krawędzi. Przód „nóżek” malujemy na czarno w czerwone i żółte kwiatuszki.

9. Bok skrzyni malujemy na ciemnozielono i zdobimy w czerwono-zielony wieniec oraz biało-zielone gałązki w narożnikach. Boczne „nóżki” malujemy na czarno z białymi i czerwonym kwiatuszkami. Wystające krawędzie dna i wieka malujemy na czerwono i zdobimy białymi, żółtymi i czarnymi wzorkami.

10. Malowane części skrzyni powlekamy werniksem przy pomocy pędzla lub werniksem w spreju (ze względu na mocny zapach werniksować najlepiej na zewnątrz).

11. Wnętrze skrzyni pozostawiamy niepomalowane lub, jeżeli ślady cięcia laserem są bardzo widoczne, malujemy lakierobejcą.

12. Gotowa skrzynia.

error: Content is protected !!