1. Do wykonania ćwiczenia potrzebujemy:
• Metalizowane sznurki skręcane: złoty 2m i srebrny 3,5m;
• Korale czerwone wielkości 8mm (21 sztuk), 6mm (39 sztuk) i 4mm (31), niebieskie koraliki marmurkowe 8mm (5 sztuk), perełki szklane niebieskie wielkości 4mm (10 sztuk), srebrne cekiny i drobne koraliki czerwone (po 61 sztuk);
• Nici szare i ugrowe do przyszywania sznurków, czerwone i niebieskie do przyszywania korali;
• Kawałek tkaniny wełnianej około 20x45cm.

2. Na tkaninie rysujemy mydłem krawieckim dwie linie pomocnicze w odległości 1,5cm od siebie. Na nich znaczymy odcinki w odległości 1,3cm od siebie.

3. Na pierwszej linii przyszywam koraliki wielkości 8mm, na drugiej wielkości 6mm.

4. Ucinamy sznurek długości 60cm. Składamy go na pół. Chwytamy złożenie na linii pomocniczej po lewej stronie pierwszego dużego koralika. Drugi szew wykonujemy na wysokości dziurki koralika około 2mm poniżej niej. Pierwsze szwy w instruktażu wykonywane są czerwoną nicią żeby lepiej było widać miejsca, w których przyszywany jest sznurek.

5. Drugie ramie sznurka łapiemy poniżej pierwszego małego koralika na linii dziurki.

6. Otaczamy sznurkiem koralik i ponownie łapiemy sznurek w tym samym miejscu co w poprzednim kroku.

7. Łapiemy sznurek tworzący pętelkę w trzech miejscach: na linii pomocniczej po prawej i po lewej stronie koralika oraz powyżej niego na wysokości dziurki. Pozostawiamy sznurek swobodnie zwisający pomiędzy pierwszym i drugim koralikiem.

8. Skrzyżowanie sznurka poniżej koralika łapiemy jeszcze raz tym razem w poprzek.

9. Teraz będziemy przyszywać drugie ramię sznurka. Łapiemy sznurek po prawej stronie dużego koralika na linii pomocniczej. Sznurek prowadzimy nad sznurkiem, który okrążył pierwszy koralik.

10. Otaczamy sznurkiem koralik przyszywając sznurek jak w krokach 5-8. Pozostawiamy sznurek swobodnie zwisający pomiędzy drugim a trzecim koralikiem.

11. Łapiemy drugi sznurek po prawej stronie drugiego koralika.

12. Kolejne koraliki otoczone sznurkiem przyszytym szarą nicią.

13. Ten sam układ można wykonać sznurkami w dwóch kolorach: złotym i srebrnym (po 30cm sznurka w każdym kolorze). Można przyszywać sznurki jednym kolorem nici albo jak na zdjęciu prowadzić dwie nici na dwóch igłach. Złote i srebrne pętelki przyszywamy na zmianę. Żeby nici nie plątały się pod spodem nie kończymy ostatniego ściegu tylko zostawiamy nić na wierzchu tkaniny.
• Na zdjęciu ugrowa nić złapała już pętelkę wokół małego koralika. Zostało już tylko chwycenie skrzyżowania – nić wyszła na wierzch tkaniny ale nie dokończyła szwu. Igła czeka przypięta do tkaniny. Szara nić rozpoczyna łapanie sznurka wokół kolejnego małego koralika.

14. Drugi sposób przyszywania dwukolorowych sznurków to przyszycie najpierw jednego a później drugiego koloru.

15. Musimy tylko pamiętać o tym żeby, zapleść sznurki o siebie.
• Po przyszyciu srebrnej pętelki wokół małego koralika wsuwamy srebrny sznurek pod złoty w sposób pokazany na zdjęciu.

16. Gotowy rząd.

17. Dla porównania ten sam układ koralików szamerowany jednym (srebrnym) i dwoma (srebrnym i złotym) sznurkami.

18. W przestrzenie między koralikami można wszyć cekiny.
• Na zdjęciu srebrne cekiny 6mm przyszyte drobnymi czerwonymi koralikami.
• Taki sam układ złoto srebrnego szamerunku wokół czerwonych korali i guzików uzupełniony cekinami występuje na gorsecie:

https://archiwumbronowickie.pl/gorset/gorset-bronowickiiv/

19. Na zdjęciu dziecięcy gorset bronowicki.
• Szamerunek srebrnym sznurkiem metalizowanym grubości 2mm. Korale wielkości 8 i 6mm w rozstawie 1,2cm, w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 1,5cm.

20. Na zdjęciu aksamitna wstawka do plecaka.
• Szamerunek wykonany złotym i srebrnym sutaszem. Koraliki w rozmiarze 6 i 8mm w rozstawie 1,5cm w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 2cm.
• Przez brak elastyczności współczesnych sutaszy metalizowanych szamerunek jest bardzo geometryczny – sutasz można zagiąć pod dowolnym kątem ale nie można zmusić go do zrobienia kółka.

21. Przygotowanie tego samego układu dla mniejszych korali. Linie rysujemy w odległości 1,3cm od siebie. Koraliki wielkości 4 i 6mm naszyte w rozstawie 1,1cm. Sznurek długości 60cm złożony na pół.

22. Sznurek łapiemy z lewej i od spodu dużego koralika. Pętelkę wokół małego koralika łapiemy tylko w dwóch miejscach ponieważ jest malutka, skrzyżowanie pod koralikiem łapiemy trzy razy.

23. Tu zmiana w stosunku do układu z większymi koralikami: na linii pomocniczej łapiemy wspólnie krzyżujące się sznurki (a nie każdy z nich osobno tuż przy koraliku).

24. Cztery pierwsze koraliki otoczone sznurkami.

25. Gotowy rząd.

26. Na zdjęciu dziecięcy gorset bronowicki
• Szamerunek srebrnym sznurkiem skręcanym grubości 2mm. Korale 4 i 6mm w rozstawie 1,1cm w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 1,1cm.

Więcej układów w części drugiej.

Instruktaż powstał w ramach wydarzenia Sztuka do rzeczy – design w Krakowie.
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.

error: Content is protected !!