1. Drukujemy pliki pdf z wykrojem sukmany. Wycinamy wszystkie elementy.

2. Wykroje przodu i tyłu mieszczą się na dwóch kartkach i wymagają sklejenia. Sklejamy je wzdłuż oznaczonej na wykrojach linii.

3. Do wykonania gorsetu potrzebujemy:
• przygotowane w kroku pierwszym wykroje,
• kremowe sukno lub filc, istotne, by był to materiał, który się nie pruje (40 cm b.),
• czerwony filc (arkusz A4)
• nici kremowe do szycia, czerwone do przyszycia wstążeczki-lamówki, ciemnoczerwone do przyszycia chwostów,
• czerwoną wstążeczkę na lamówkę (szerokość 3mm, długość 3m),
• motek włóczki akrylowej,
• 11 haczyków od haftek,
• 11 złotych kółeczek metalowych (średnica 5mm),
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką, szpilki, zapalniczkę, żelazko, maszynę do szycia.

4. Na kremowym suknie obrysowujemy wykroje po konturze i wycinamy (wykroje posiadają wliczone dodatki na szew): tył 1 raz, przód 2 razy (prawy i lewy), rękaw 2 razy, kołnierz 1 raz.

5. Na krawędzi gorsetu przyszywamy czerwoną wstążeczkę, która będzie imitować lamówkę. Krawędzie nie mogą wystawać spod wstążeczki. Wstążeczkę naszywamy na przodach: wzdłuż linii zapięcia oraz dolnej krawędzi. Wszystkie końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Krawędzie z naszytą wstążeczką starannie przeprasowujemy.

6. Na tyle wstążeczkę naszywamy wzdłuż dolnego brzegu. Końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Krawędzie z naszytą wstążeczką starannie przeprasowujemy.

7. Przody i tył składamy prawymi stronami do siebie i przeszywamy szwy boczne i ramienne szyjąc 3mm od krawędzi tkaniny. Szwy zaprasowujemy w stronę tyłu sukmany.

8. Na kołnierzu wstążeczkę naszywamy wzdłuż górnego brzegu. Końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Krawędzie z naszytą wstążeczką starannie przeprasowujemy. Dla ułatwienia przyszywania kołnierza do sukmany znaczymy punkt w połowie dolnego brzegu kołnierza.

9. Składamy kołnierz i sukmanę prawymi stronami do siebie i zszywamy szyjąc 3mm od krawędzi tkaniny. Punkt zaznaczony w kroku 8 wypada na środku tyłu.

10. Z włóczki akrylowej robimy warkoczyk długości około 1m. Warkoczyk naszywamy w dwóch odcinkach: krótszy na kołnierzu wzdłuż lamówki 2-3mm odsunięty od niej, dłuższy na przodach wzdłuż linii zapięcia (2-3mm od niej) od linii pasa do miejsca, w którym przyszyty jest krótszy odcinek i dalej po szwie łączącym kołnierz z sukmaną oraz ponownie wzdłuż linii zapięcie.

11. Z czerwonego filcu wycinamy mankiety do rękawów – 2 sztuki.

12. Na dolnej krawędzi naszywamy czerwoną wstążeczkę a później pośrodku mankiet.

13. Składamy rękawa na pół prawą stroną do środka i zszywamy szyjąc 3mm od brzegu tkaniny. Rękaw wywijamy na prawą stronę.

14. Przygotowujemy się do wszycia rękawa: wbijamy szpilkę na środku główki rękawa (w miejscu złożenia). Składamy rękaw z kataną prawymi stronami do siebie. Szew rękawa przesuwamy 0,5cm od szwu bocznego katany w stronę przodu a środek główki rękawa spinamy równo ze szwem ramiennym. Nadmiar tkaniny rękawa wybieramy czterema zakładkami po około1cm – na lewo od szwu ramiennego zakładki idą lewą stronę, na prawo od szwu ramiennego idą w prawą stronę. Rękawa z kataną spinamy szpilkami. Sprawdzamy po prawej stronie czy rękaw ładnie leży.

15. Uważnie zszywamy rękaw z kataną szyjąc 3mm od krawędzi tkany.

16. Z włóczki akrylowej wykonujemy 20 chwostów (na tekturce szerokości 5cm, 30 nawinięć). Na tyle chwosty naszywamy na szwie bocznym – 4 rzędem co 1,5cm najwyższy 1,5 cm nad linią talii. Na linii talii, czyli na wysokości drugiego chwosta, naszywamy jeszcze 2 – po prawej i lewej jego stronie, 1,5 cm od niego.

17. Na kołnierzu z tyłu naszywamy 2 chwosty jeden nad drugim w przestrzeni pomiędzy warkoczykami.

18. Na kołnierzu z przodu naszywamy podobnie po 2 chwosty z każdej strony jeden nad drugim w przestrzeni pomiędzy warkoczykami.

19. Ostatnie chwosty naszywamy na przodach, po jednym z każdej strony, na końcu warkoczyka na wysokości linii talii.

20. Na lewej pole sukmany naszywamy rząd 11 kółeczek w odległości 1cm od siebie.

21. Na prawej pole sukmany naszywamy rząd 11 haczyków od haftek w odległości 1cm od siebie.

22. Gotowa sukmana. Przód.

23. Gotowa sukmana. Zbliżenie przodu.

24. Gotowa sukmana. Tył.

error: Content is protected !!