1. Do wykonania portmonetki potrzebujemy:
• zielony aksamit (dwa kawałki około 11×12 cm),
• bawełnianą tkaninę na podszewkę (dwa kawałki około 11×12 cm)
• nici zielone do szycia, szare i ugrowe do przyszycia taśm metalizowanych oraz czerwone do przyszycia koralików,
• srebrny sutasz (11 cm), srebrną i złotą tasiemkę ząbki szerokości 3mm (po 22 cm),
• bigle do portmonetki (8×6,5 cm),
• drobne koraliki (4 mm – 26 sztuk),
• nożyce, szpilki, żelazko, igłę do szycia ręcznego, maszynę do szycia.
2. Na kartce rysujemy dwie linie przecinające się pod kontem prostym. W jednej górnej ćwiartce przerysowujemy kształt łuku połówki naszego bigla (bez zapięcia i do ostatniej dziurki do przyszywania – zaznaczamy to miejsce wyraźnie na wykroju). W dolnej części łuku poszerzamy wykrój naszej portmonetki o parę milimetrów. W dolnej ćwiartce rysujemy dół portmonetki (w tym przypadku górna ćwiartka ma 4 cm a dolna 5 cm). Powstaje połówka wykroju, którą kopiujemy na lewą stronę aby uzyskać cały wykrój.
3. Wycinamy po dwa takie same kształty z aksamitu i podszewki dodając 6 mm na szwy. Ważne: zaznaczmy na tkaninach miejsce, w którym kończy się bigiel.
4. Na jednym aksamitnym kawałku naszywamy pasmanteryjną dekorację: sutasz w środku po dwa pasy złotych i srebrnych ząbków na zewnątrz. Do przyszywania metalizowanych taśm dobrze sprawdzają się zwykłe nici: szare do srebrnych taśm i ugrowe do złotych.
5. Składamy aksamity prawymi stronami do siebie, tak samo też podszewki i przeszywamy doły 6 mm od krawędzi tkaniny do zaznaczonych punktów końca bigla.
6. Przewracamy podszewkę na prawą stronę, wsadzamy do aksamitnej części i łączymy górne części portmonetki podszewkę z aksamitem do zaznaczonych punktów tylko tym razem od górnej strony.
7. W górnej, tylnej części portmonetki podpruwamy kawałek szwu żeby zrobić otwór, przez który będzie można przewlec portmonetkę na prawą stronę. Przewlekamy na prawą stronę.
9. Wsuwamy brzegi portmonetki w bigla i przyszywamy zaczynając od środka bigla (pod zapięciem) i kierując się do krawędzi, następnie wracamy z powrotem do środka i zszywamy drugą stronę. Tak samo przyszywamy drugą część bigla. Szyjąc materiał delikatnie wdajemy – marszczymy.