1. Do wykonania plecaka potrzebujemy:
• granatowy aksamit (szerokości 40 cm wysokości 16 cm ),
• surówkę bawełnianą (38×100 cm oraz 7×13 cm ),
• lamówkę bawełnianą czerwoną (40 cm),
• sznurki bawełniane czerwone (przekrój 5-7 mm, 2 kawałki po 2 m),
• nici kremowe/piaskowe do szycia, czerwone do przyszywania korali i lamówki oraz szare i ugrowe do przyszywania metalizowanych taśm złotych i srebrnych,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką, szpilki, agrafkę, żelazko, maszynę do szycia.

2. Do ozdobienia plecaka potrzebujemy:
• złotą tasiemkę metalizowaną w ślimaczki (1,7 m),
• złotą frędzlę (40 cm),
• sutasz złoty (2,2 m) i srebrny (2,6 m),
• tasiemka ząbki złota i srebrna (po 1m),
• guziczki czerwone na stopkach 18 szt.,
• srebrne cekiny (6 mm),
• czerwone koraliki (6-7 mm, 4-5 mm po 23 szt. każdego rozmiaru),
• drobne koraliki czerwone (2-2,5 mm)
• igłę do szycia ręcznego oraz bardzo cienką igłę do przyszywania drobnych koralików.

3. Dłuższą, górną krawędź aksamitu obszywamy lamówką, następnie wzdłuż lamówki przeszywamy złoty i srebrny sutasz a oraz kolejno złote i srebrne tasiemki ząbki.

4. 1 cm od ząbków oraz 2 cm od siebie przyszywamy rząd guziczków.

5. Guziczki otaczamy dwoma tasiemkami metalowymi w ślimaczki, najpierw przyszywamy skrzyżowanie taśm, a później wracamy do przyszycia przewężenia między ślimaczkami po prawej i lewej stronie guzika.

6. Powstają pętelki z guzikiem w środku.

7. Poniżej pętelek rysujemy dwie linie: pierwszą 1,5 cm od pętelek, drugą 2 cm od pierwszej. Na liniach znaczymy punkty co 1,5 cm. W górnych punktach przyszywamy większe a w dolnych mniejsze czerwone koraliki.

8. Tak wygląda efekt przyszywania korali.

9. Wokół korali, w sposób pokazany na zdjęciu, zaplatamy szamerunek ze srebrnego sutaszu, sutasz przyszywamy na zakrętach i na skrzyżowaniach.

10. W ten sam sposób zaplatając przyszywamy sutasz złoty. Żeby uzyskać efekt wzajemnego zaplatania sutaszy, złoty sutasz wsuwa się pod srebrny na co drugim skrzyżowaniu. Złoty sutasz, tak jak srebrny, przyszywamy na zakrętach i skrzyżowaniach.

11. Efekt pracochłonnej pracy nad szamerunkiem.

12. Poniżej przyszywamy złote ślimaczki (co czwarte przewężenie pomiędzy ślimaczkami przyszywamy tuż pod co drugą pętelką szamerunku, następnie przesuwamy się o dwa ślimaczki i przyszywamy co czwarte przewężenie naciągając tasiemkę, na końcu przyszywamy pozostałe nie przyszyte przewężenia).

13. Poniżej powtarzamy układ pierwszych czterech zdobień w odwróceniu: srebrne ząbki, złote ząbki, srebrny sutasz i złoty sutasz. Zdobienia uzupełniamy jeszcze jednym rzędem większych koralików nad złotymi ślimaczkami oraz trzema rzędami srebrnych cekinów przyszywanymi czerwonym drobnym koralikiem.

14. Dodajemy jeszcze jeden srebrny sutasz a za nim przyszywamy złotą frędzlę.

15. Na prawej stronie surówki odmierzamy 23 cm od górnego krótszego boku, na tej wysokości przyszywamy ozdobiony aksamit.

16. Podwijamy brzeg aksamitu pod spód i przyszywamy do surówki.

17. Ozdobna wstawka przyszyta do surówki.

18. Przyszywamy boki lekko naciągając aksamit tam gdzie ściągnęło go ręczne szycie aplikacji. Frędzle zabezpieczamy szpilkami przed wszyciem w szew. Obszywamy wszystkie brzegi plecaka (zygzakiem na zwykłej maszynie lub owerlokiem).

19. Wykonujemy uszka dla sznurków. Pasek surówki bawełnianej składamy wzdłuż do środka (jedna część troszkę szersza od drugiej, w środku pozostaje wolne 3-4 mm).

20. Składamy pasek na pół i przeszywamy.

21. Pasek dzielimy na dwa krótkie, które następnie składamy na pół i przeszywamy.

22. Składamy plecak na pół prawą stroną do środka i przygotowujemy się do wykonania bocznego szwu. W górnej części plecaka z obu stron zaznaczamy dwa punkty: jeden w odległości 4,5 cm a drugi 7 cm od górnej krawędzi. Te 2,5 cm pozostawiamy nie zaszyte – będą to dziury prowadząca do tunelu na sznurki.

23. W dolnej części plecaka, zaznaczamy punkt 3 cm od dolnego brzegu. Nad tym punktem wsuwamy po obu stronach uszka dla sznurków. Przeszywamy oba boki plecaka 1-1,5 cm od krawędzi.

24. Robimy tunel dla sznurków. Zaprasowujemy żelazkiem obręb na 4 cm (3 cm będzie miał pasek 1 cm na podwinięcie). Spinamy szpilkami i przeszywamy.

25. Obracamy plecak na prawą stronę. Przewlekamy przy pomocy agrafki sznurki przez tunel. Każdy sznurek wchodzi i wychodzi tą samą dziurką.

26. Jeden koniec sznurka przeciągamy przez uszko, następnie oba końce sznurka zawiązujemy razem w węzeł. Podobnie robimy z drugim sznurkiem po drugiej stronie plecaka.

27. Gotowy plecak

error: Content is protected !!