1. Do wykonania koszuli dla lalki potrzebujemy:
• tkaninę bawełnianą (kawałek na przód i tył 22x38cm i dwa kawałki na rękawy 21x26cm),
• tasiemkę tkaną w kwiatuszki (szerokość 1,2cm, długość 60cm),
• białe i czerwone nici do szycia,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką/ołówek, szpilki, żelazko, maszynę do szycia.

2. Kawałek tkaniny 22x38cm składamy na pół. Możemy tkaninę przeprasować, ponieważ linia złożenia będzie nam zastępować szew ramienny. Na linii złożenia znaczymy trzy punkty, jeden w samym środku (czyli 11cm od jednego i od drugiego brzegu), i dwa: na prawo i lewo od środkowego w odległości 3cm. Ze środkowego punktu prowadzimy prostopadle odcinek o długości 5,5 cm, a na nim w odległości 1cm znaczymy punkt. Łączymy z tym punktem zewnętrzne punkty linią po łuku.

3. Wycinamy otwór na głowę tnąc po łuku złożoną tkaninę. Nacinamy również narysowany prostopadle odcinek. Uwaga, nacinamy tylko jedną warstwę materiału – będzie to przód koszuli.

4. Obszywamy brzegi koszuli (także dekoltu) i rękawów owerlokiem lub zygzakiem na zwykłej maszynie.

5. Z kawałka tkaniny 21x26cm robimy rękaw (21cm stanowi długość rękawa). Na środku odcinka 26cm znaczymy punkt – będzie to środek główki rękawa i zarazem miejsce, które przyszyjemy do linii złożenia zastępującej szew ramienny. Od punktu w obie strony układamy i spinamy szpilkami po cztery zakładki szerokie na 7-8mm (w lewo od punktu zakładki są w lewą stronę a w prawo od punktu zakładki są w prawą stronę). Szerokość tkaniny pomniejszona przez zakładki powinna wynosić 15cm.

6. Zakładki mocujemy przeszywając 6mm od krawędzi tkaniny.

7. Przygotowujemy się do wszycie rękawa. Na dłuższym boku koszuli, w miejscu, w którym przebiega linia złożenia znaczymy punkt. Do tego punktu przykładamy punkt środka główki rękawa (tkaniny składamy prawymi stronami do siebie).

8. Rękaw spinamy z koszulą szpilkami. Na brzegach rękawa, w sposób widoczny na zdjęciu znaczymy punkty w odległości 6mm od krawędzi.

9. Przyszywamy rękaw szyjąc od punktu do punktu 6mm od krawędzi.

10. Przygotowujemy się do wykonania mankietu. Dolną część rękawa przeszywamy na maszynie bardzo rzadkim szwem szyjąc 6mm od krawędzi tkaniny. Na jednym końcu nici wiążemy razem, a następnie ciągnąc za jedną z nici z drugiego końca marszczymy rękaw aż jego szerokość będzie wynosiła 11cm. Związujemy nić, która marszczyła z nicią, z którą jest w parze aby marszczenie nie uciekło.

11. Z tasiemki w kwiatuszki ucinamy odcinek równy 11cm na mankiet.

12. Mankiet naszywamy na rękaw uważając aby tasiemka zasłoniła szew marszczący rękaw.

13. Rękaw składamy na pół i przeszywamy od mankietu aż do punktów zrobionych w kroku 8 (szyjąc 6mm od krawędzi tkaniny).

14. Zszywamy bok koszuli od punktów zrobionych w kroku 8 aż do dołu. Powtarzamy kroki 5 do 13 dla drugiego rękawa.

15. Dolny brzeg koszuli podwijamy pod spód dwa razy po 1cm, spinamy szpilkami, przeszywamy i przeprasowujemy.

16. Przyszywamy stójkę z tasiemki do dekoltu koszuli. Zostawiamy 1cm tasiemki nieprzyszyty aby go na końcu podwinąć. Szycie zaczynamy od dołu rozcięcia po lewej stronie koszuli, szyjemy blisko brzegu uważając by zasłonić obszycie zygzakiem lub owerlokiem. „Na zakręcie” pod szyją wdajemy lekko tasiemkę. Doszywamy tasiemkę aż do dołu rozcięcia po prawej stronie koszuli.

17. Brzeg tasiemki z prawej strony lekko przycinamy i wkładamy pod spód tasiemki z lewej strony. Końcówki tasiemek podwijamy i mocujemy przyszywając do koszuli.

18. Gotowa koszula.

19. Po ubraniu koszuli na lalkę możemy zszyć ręcznie brzegi stójki aby koszula ładnie układała się pod szyją.

error: Content is protected !!