2. Do wykonania gorsetu potrzebujemy:
• przygotowane w kroku pierwszym wykroje,
• ciemnogranatowe sukno, istotne, by był to materiał, który się nie pruje (arkusz A4 lub 20cm b.),
• nici czarne/ciemnogranatowe do szycia, ugrowe do przyszycia metalizowanych taśm złotych i cekinów,
• czarną wstążeczkę na lamówkę (szerokość 3mm, długość 6m),
• złotą tasiemkę metalizowaną w kółeczka (szerokość 5mm, długość 1m),
• złoty płaski sznureczek (szerokość 1,5mm, długość 3m),
• ciemnoróżowe, niebieskozielone i złote cekiny (średnica 4mm),
• drobne koraliki szklane: srebrne do haftu (2mm), przezroczyste do przyszywania cekinów (2mm) oraz złote koraliki rureczki (7mm),
• 4 haftki,
• opcjonalnie czarna tasiemka bawełniana ułatwiająca wszycie kaletek (szerokość 5mm, długość 30cm),
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką, szpilki, zapalniczkę, żelazko, maszynę do szycia.
• igłę do szycia ręcznego oraz bardzo cienką igłę do przyszywania drobnych koralików.
3. Na suknie obrysowujemy wykroje po konturze i wycinamy (wykroje posiadają wliczone dodatki na szew): tył 1 raz, przód 2 razy (prawy i lewy) oraz 17 kaletek.
4. Na krawędzi wszystkich części gorsetu przyszywamy czarną wstążeczkę, która będzie imitować lamówkę. Krawędzie nie mogą wystawać spod wstążeczki. Wstążeczkę naszywamy na przodach i tyle: wzdłuż dekoltu, podkroju pach i dolnego brzegu samego przodu. Kaletki obszywamy z trzech stron, najkrótszy, górny brzeg pozostaje nieobszyty. Każdy brzeg obszywa się osobno – w przypadku kaletek najpierw boki, później dolny brzeg. Na tyle wstążeczkę naszywamy przy szwach bocznych i ramiennych 3mm od krawędzi tkaniny. Wszystkie końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Brzegi z naszytą wstążeczką starannie przeprasowujemy.
5. Wszystkie kaletki oraz podkroje pach na przodach obszywamy wzdłuż wstążeczki złotym sznureczkiem. Przody obszywamy złotą tasiemką w kółeczka wzdłuż dekoltu, linii zapięcia i dolnego brzegu. Na tyle złotą tasiemkę w kółeczka naszywamy najpierw przy lamówce wzdłuż wszystkich brzegów. Następnie wzdłuż dolnego brzegu przyszywamy wstążeczkę a nad nią złotą tasiemkę.
6. Wszystkie części gorsetu zdobimy ułożonymi w wachlarzyk koralikami rurkami uzupełnionymi o drobne koraliki srebrne. Na ośmiu kaletkach dekorację naszywamy w lewym narożniku na ośmiu w prawym a na jednej w obu – będzie to kaletka umieszczona na środku tyłu. Na przodach dekorację umieszczamy przy tasiemce w kółeczka przy dekolcie natomiast na tyle przy tej samej tasiemce wszędzie poza dołem gorsetu.
7. Na przodach na środku haftujemy duży kwiat: środek stanowią niebieskozielone cekiny, płatki zrobione są z ułożonych rzędami srebrnych koralików i otoczone złotymi cekinami. Dekorację przodów uzupełnia pięć małych kwiatuszków z kolorowych cekinów. Uwaga: dekoracji nie naszywamy bliżej niż 1,5 cm od szwów ramiennych i bocznych oraz tasiemki w kółeczka wzdłuż linii zapięcia.
8. Na tyle na środku haftujemy duży kwiat w takim samym układzie jak na przodach. Tu również dekorację uzupełniają małe kwiatuszki z kolorowych cekinów.
9. Przody i tył składamy prawymi stronami do siebie i łączymy boki i ramiona szyjąc 3mm od krawędzi tkaniny. Szwy bardzo uważnie zaprasowujemy w stronę przodu gorsetu.
10. Układamy dwa rządki kaletek po osiem sztuk każdy: w jednym dekoracje znajdują się w lewym narożniku w drugim w prawym. Oba rzędy łączymy w jeden przy pomocy kaletki zdobionej w obu narożnikach. Rząd kaletek musi być równy dolnemu brzegowi gorsetu. Dla ułatwienia odmierzamy tasiemkę bawełnianą tej samej długości co dolny brzeg gorsetu i do niej przypinamy kaletki. Tasiemka biegnie po wierzchu kaletek.
13. Wykonujemy koralikowe chwosty do gorsetu. Na nić nawlekamy przy pomocy bardzo cienkiej igły 5 koralików rurek i 3 drobne koraliki srebrne.
16. Po cztery takie rządki łączymy w chwost wiążąc wspólnym węzłem tuż nad koralikami. Przygotowujemy 8 chwostów.
17. Z przodu naszywamy w równych odległościach po 4 chwosty – główka najwyższego w narożniku dekoltu, najniższy sięga do linii talii. Chwosty przyszywamy mocno za węzełki.
19. Po lewej stronie gorsetu przyszywamy 4 haftki w odległości 2,8cm od siebie, uszka po jednej a haczyki po drugiej stronie zapięcia.