2. Do wykonania gorsetu potrzebujemy:
• przygotowane w kroku pierwszym wykroje,
• ciemnogranatowe sukno, istotne, żeby był to materiał, który się nie pruje (arkusz A3 lub 20cm b.),
• czerwoną wstążeczkę na lamówkę (szerokość 3mm, długość 7m),
• maleńkie perłowe guziczki z czterema dziurkami (średnica 9mm, 45 sztuk),
• muliny do haftu w kolorach białym, czerwonym i żółtym w odcieniach przygaszonych,
• nici ciemnogranatowe do szycie i czerwone do przyszycia tasiemki,
• 4 haftki,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką/mydło krawieckie, szpilki, żelazko, maszynę do szycia, zapalniczkę, igłę do haftu ręcznego.
3. Na suknie obrysowujemy wykroje po konturze i wycinamy (wykroje posiadają wliczone dodatki na szew): tył 1 raz, przody 2 razy (prawy i lewy), kaletki 29 razy.
4. Na krawędzi wszystkich części gorsetu przyszywamy czerwoną wstążeczkę, która będzie imitować lamówkę. Krawędzie nie mogą wystawać spod wstążeczki. Wstążeczkę naszywamy wzdłuż dekoltu, podkroju pach oraz na dolnej krawędzi przodów i tyłu. Kaletki obszywamy z trzech stron, najkrótszy, górny brzeg pozostaje nieobszyty. Każdy brzeg obszywa się osobno – w przypadku kaletek najpierw boki, później dolny brzeg, co pokazane jest na zdjęciu. Wszystkie końcówki wstążeczki uważnie przypalamy zapalniczką aby się nie pruły. Brzegi z naszyta wstążeczką starannie przeprasowujemy.
5. Przody i tył składamy prawymi stronami do siebie i łączymy boki i ramiona szyjąc 3mm od krawędzi tkaniny. Szwy zaprasowujemy w stronę przodu gorsetu.
6. Z tyłu naszywamy tasiemkę wzdłuż szwów bocznych i ramiennych, końcówki przypalamy zapalniczką. Na zdjęciu widać, że szwy boczne i ramienne jak w przypadku autentycznych gorsetów przesunięte są w stronę tyłu.
7. Z przodu gorsetu wzdłuż zapięcia naszywamy rzędami guziczki w sposób pokazany na zdjęciu. Pozostawiamy miejsce na ostatni guziczek tuż przy dolnym brzegu gorsetu.
9. Wzdłuż brzegów (oprócz dolnego i brzegu z guziczkami) haftujemy szlaczek dwoma nitkami żółtej muliny ściegiem Janina. Na zdjęciu przód gorsetu.
11. Trzy spośród kaletek również dekorujemy szlaczkiem haftu w sposób pokazany na zdjęciu (jedną z prawej strony – będzie to pierwsza kaletka z prawej, jedną z lewej – będzie to pierwsza kaletka z lewej strony a jedną ze wszystkich trzech – będzie to kaletka przyszyta na środku tyłu).
12. Na przodach rysujemy mydłem lub kredą krawiecką proste wzory: serduszka, gałązki i listki, haftujemy same kontury mulinami w trzech kolorach ściegiem za igłą.
13. Na tyle gorsetu również rysujemy mydłem lub kredą krawiecką prosty wzór: gałązki i listki w donicy, haftujemy same kontury mulinami w trzech kolorach ściegiem za igłą.
14. Układamy dwa rządki kaletek po czternaście sztuk każdy: jeden zaczynamy od kaletki haftowanej po lewej stronie a drugi od kaletki haftowanej po prawej stronie. Oba rzędy łączymy przy pomocy kaletki haftowanej z trzech stron. Połączony rząd kaletek powinien mieć długość 26 cm czyli tyle ile dolny brzeg gorsetu.
16. Przyszywamy kaletki do gorsetu, wsuwając ja na głębokość 5mm pod brzeg gorsetu. Szyjemy czerwona nicią po szwie mocującym lamówkę.
18. Po lewej stronie gorsetu przyszywamy 4 haftki w odległości 3cm od siebie, uszka po jednej a haczyki po drugiej stronie zapięcia.