1. Drukujemy pliki pdf z wykrojem gorsetu:
• dla rozmiaru 98 strony 1-2,
• dla rozmiaru 116 strony 3-5,
• dla rozmiaru 124 strony 6-9.
2. Wycinamy wszystkie części wykroju:
• części wykroju w rozmiarze 98 mieszczą się na dwóch kartkach (tył i przód w całości, każde na osobnej kartce),
• części wykroju w rozmiarze 116 mieszczą się na trzech kartkach (tył w całości na jednej a przód w dwóch częściach na dwóch – przód wymaga sklejenia),
• części wykroju w rozmiarze 124 mieszczą się na czterech kartkach (tył w dwóch częściach a przód w trzech częściach – przód i tył wymagają sklejenia).
4. Do wykonania gorsetu potrzebujemy:
• przygotowane w krokach 1, 2 i 3 wykroje,
• tkaninę wierzchnią – czarne sukno wełniane (rozmiar 98 – długość 40cm, rozmiar 116 – długość 45cm, rozmiar 124 – długość 55cm),
• tkaninę bawełnianą na podszewkę (długość taka sama jak tkaniny wierzchniej),
• nici czarne i białe do szycia, koralowe do przyszycia lamówki, ugrowe do przyszycia złotego sutaszu i złotej taśmy ząbki,
• lamówkę bawełnianą koralową (rozmiar 98 – 3,5m, rozmiar 116 – 4m, rozmiar 124 – 4,5m),
• wąską złotą taśmę ząbki (rozmiar 98 – 3,5m, rozmiar 116 – 4m, rozmiar 124 – 4,5m),
• złoty sutasz (rozmiar 98 – 3,5m, rozmiar 116 – 4m, rozmiar 124 – 4,5m),
• 5 haftek,
• nożyce, metr krawiecki, kredę krawiecką, szpilki, agrafkę, żelazko, maszynę do szycia.
5. Tkaninę wierzchnią składamy prawą stroną do środka w sposób pokazany na zdjęciu – złożenie tkaniny powinno znajdować się 30 cm od krawędzi tkaniny – na tej przestrzeni zmieści nam się wykrój przodu wraz z dodatkami na szwy. Ponieważ przody potrzebujemy dwa: prawy i lewy, będziemy je wycinać z podwójnie złożonej tkaniny.
6. Na tkaninie układamy wykrój w sposób pokazany na zdjęciu: dół wykroju blisko krawędzi tkaniny, prawa strona wykroju blisko złożenia. Przypinamy wykrój szpilkami. Obrysowujemy wykrój mydłem lub kredą krawiecką dokładnie po krawędzi.
8. Rysujemy na tkaninie dodatki na szwy. Dodatki wynoszą 4cm. Na zdjęciu przedłużona linia podkroju pachy.
11. Widok całego przodu z dodatkami. Po dorysowaniu dodatków, spinamy obie warstwy tkaniny szpilkami i uważnie wycinamy przody.
12. Tkaninę wierzchnią jeszcze raz składamy prawą stroną do środka w sposób pokazany na zdjęciu – złożenie tkaniny powinno znajdować się 17cm od krawędzi tkaniny tak aby zmieścił się nam wykrój tyłu. Papierowy wykrój tyłu to połowa tyłu, dlatego będziemy tył wycinać z podwójnie złożonej tkaniny. Prawa krawędź wykroju musi dokładnie przylegać do złożenia tkaniny.
13. Na tkaninie układamy wykrój w sposób pokazany na zdjęciu: dół wykroju blisko krawędzi tkaniny, prawa strona wykroju przylega do złożenia. Przypinamy wykrój szpilkami. Obrysowujemy wykrój mydłem lub kredą krawiecką dokładnie po krawędzi.
15. Wycinamy baskinkę.
Wymiary baskinek dla poszczególnych rozmiarów:
98 – szerokość baskinki 5cm długość 80cm,
116 – szerokość baskinki 6cm długość 82cm,
124 – szerokość baskinki 7cm długość 84cm.
16. Na stole układamy bawełnianą podszewkę lewą stroną do góry, na niej układamy przody prawymi stronami do góry (dzięki temu tkanina wierzchnia i tkanina podszewki ułożone są lewymi stronami do siebie). Spinamy dokładnie przody z podszewką pilnując aby nie naciągać tkaniny wierzchniej.
17. Wycinamy oba przody z podszewki krojąc wzdłuż krawędzi tkaniny wierzchniej. Pozostawiamy przody spięte z podszewką.
18. Przygotowujemy się do wycięcia tyłu z podszewki. Tak samo jak w przypadku przodów tkaninę wierzchnią składamy z podszewką lewymi stronami do siebie. UWAGA: dół podszewki musi być dłuższy od tkaniny wierzchniej o 2cm.
19. Spinamy tkaninę wierzchnią z podszewką szpilkami i wycinamy krojąc wzdłuż krawędzi tkaniny wierzchniej. UWAGA: oprócz nie spinamy dołu wierzchniej z dołem podszewki. Na zdjęciu widać, że podszewka jest 2cm dłuższa od tkaniny wierzchniej. Pozostawiamy tkaniny spięte ze sobą szpilkami.
20. Wycinamy z podszewki baskinkę, w wymiarach takich samych jak tkaniny wierzchniej podanych w kroku 15.
21. Składamy baskinkę i podszewkę prawymi stronami do siebie, spinamy końce szpilkami od strony tkaniny wierzchniej.
22. Zszywamy końce szyjąc 1cm od brzegu tkanin. Przeprasowujemy szwy i przewracamy baskinkę na prawą stronę.
23. Aby ułatwić obszywanie elementów lamówką zszywamy tkaninę wierzchnią z podszewką szyjąc rzadkim szwem blisko krawędzi tkanin, szyjemy od strony tkaniny wierzchniej, czarną nicią od góry białą od spodu. Na zdjęciu tył zszyty z podszewką – tutaj nie zszywamy dolnej krawędzi oraz pozostawiamy niezszyte dolne kilka centymetrów boków tyłu. Upięcie szpilką prezentuje, co nie jest zszyte.
24. Przody również łączymy z podszewką szyjąc rzadkim szwem blisko krawędzi tkanin. Nie zszywamy tylko szwu bocznego i ramiennego ponieważ nie będą one lamowane i wymagają obszycia zygzakiem lub overlocku. Na zdjęciu przód od strony podszewki.