Konstrukcja: Kobiecy gorset typu bronowicko-pleszowskiego uszyty z czterech części: dwóch przodów, tyłu i przyszytej z tyłu ułożonej w fałdy baskinki (baskinka zachodzi na przód gorsetu). Gorset uszyty z czarnego aksamitu, podszewka z bawełny tkanej splotem skośnym (drelichu) biało-niebieskiej w pasy i prążki (pas niebieski i szerszy pas biały w niebieskie prążki w trzech grubościach). Przód gorsetu przy zapięciu dodatkowo wzmocniony od spodniej strony kawałkami tkaniny bawełnianej (z jednej strony tkanina biała w paseczki fioletowe, piaskowe i ciemnofioletowe, z drugiej tkanina w kratkę fioletowo-piaskowo-zieloną na białym tle; pojawiają się również kolory szary, czerwony i żółty). Lamówka posiada sztukowaną podszewkę z trzech rodzajów tkanin: dwu z wyżej wymienionych (w paski biało-niebieskie i paski biało-ugrowo-fioletowe) oraz trzeciej brunatnej w białą kratkę. Gorset zapinany na sześć haftek w układzie: haczyki po jednej a uszka po drugiej stronie zapięcia. Wszystkie części gorsetu obszyte są czerwoną płócienną lamówką.
Zdobienie: Do zdobienia użyte zostały guziki: czerwone na metalowej stopce (7mm), po przebiciu przez tkaninę nawleczone dla wzmocnienia po lewej stronie na sznurek (ma to znaczenie praktyczne i estetyczne – guziczki nie odrywają się od gorsetu oraz pozostają w jednej pozycji – nie kiwają się na stopkach); szklane ozdobne guziczki na stopkach (10mm) w kolorach: żółtym, różowym i niebieskim.
Kolejnym dekoracyjnym elementem są koraliki szklane: żółte, niebieskie (4mm) i czerwone (5mm) kulki; koraliki drobne (około 2mm) – głównie białe; koraliki rurki (10mm), przeźroczyste srebrzone i złocone. Zdobienie uzupełniają srebrne cekiny przyszyte drobnym koralikiem.
Wszystkie części gorsetu ozdobione są biegnącymi wzdłuż lamówki: srebrnym sutaszem i srebrną taśmą ząbkami. Na tym kończy się dekoracja baskinki. Przody i tył mają kolejne pasy.
Przody: w podkrojach pach za ząbkami pojawia się falka ze srebrnego sutaszu, po wewnętrznej stronie ozdobiona koralikami (na zmianę niebieskimi i czerwonymi), po zewnętrznej cekinami. Wzdłuż dekoltu, zapięcia i dolnego brzegu przyszyta jest druga taśma ząbków, a między ząbkami pojawia się dekoracja (wzdłuż dekoltu: trójki koralików: w środku większe niebieskie, czerwone lub żółte, z końców drobne przyszyte nad cekinami; wzdłuż zapięcia do linii talii rząd guziczków czerwonych na stopkach). Kolejnym pasem dekoracji są pętelki ze srebrnego sutaszu (od szwu ramiennego do linii talii) z umieszczonymi w nich ozdobnymi guziczkami w kolorach niebieskim, różowym i żółtym. Od linii talii do dołu a następnie wzdłuż dolnego brzegu do miejsca, w którym baskinka zachodzi na przody pętelki ustępują miejsca falce (dalej ze srebrnego sutaszu, ale pojedynczego). Falka zdobiona jak w podkroju pachy koralikami i cekinami, z tym że zamiast dwóch kolorów koralików występują tu trzy: czerwony niebieski i żółty. Ostatnią pasmanteryjną dekoracją jest, częściowo przykryta przez chwosty, ozdobnie przeplatana tasiemka pasmanteryjna w kolorach różowym i żółtym naszyta jedynie wzdłuż zapięcia do linii talii. Zdobienie dopełniają małe motywy z koralików rurek umieszczone: nad haftem na ramiączku (pierwotnie najprawdopodobniej było pięć rureczek ułożonych w gałązkę: pierwsza para złota, druga srebrna, na górze złota rurka, rureczki z dwóch stron zakończone są drobnymi białymi koralikami, pod którymi znajduje się cekin) oraz na dole w rogu wzdłuż linii zapięcia (po lewej stronie oryginalny układ – trzy rureczki ułożone w wachlarzyk: złote na zewnątrz, srebrna w środku, tu, podobnie jak wyżej, rureczki uzupełnione są o drobne koraliki i cekiny).
Tył: za pierwszymi ząbkami naszyte są drugie, również srebrne, a pomiędzy nimi koraliki naprzemiennie z cekinami – co drugi koralik czerwony, co drugi niebieski. Następnie pętelki ze srebrnego sutaszu wypełnione czerwonymi guziczkami na stopce oraz ozdobnie zaplatana tasiemka pasmanteryjna w kolorach różowym i żółtym. Nad baskinką naszyte dwa pasy ząbków a między nimi naprzemiennie cekiny i guziczki na stopkach, a powyżej rząd cekinów na zmianę z koralikami żółtymi i niebieskimi. Zdobienie tyłu nad baskinką zamyka taśma różowo-żółta.
Chwosty: grube z cieniutkiego czerwonego kordonka przyszyte łebkami w dół. Z przodu sześć po każdej ze stron.
Haft: płaski, ściegiem atłaskowy oraz sznureczkiem, wykonany muliną. Użyte zostały muliny zwykłe – w kolorach żółtym, różowym, sinoróżowym, niebieskim, ugrowym, błękitnym i czerwonym oraz cieniowane (od bladego, prawie białego odcienia do intensywnego) – w kolorach: różowym, żółtym, niebieski i jasnozielonym. Z przodu umieszczona wzdłuż chwostów delikatna wić z sześcioma kwiatuszkami skierowanymi na zewnątrz. Z tyłu dwie wici wzdłuż brzegów z kwiatuszkami skierowanymi w obie strony, łączące się pod dekoltem oraz na dole, na środku bukiecik z dużym cieniowanym kwiatem.