Konstrukcja: Kobiecy gorset typu bronowicko-pleszowskiego uszyty z czterech części: dwóch przodów, tyłu i przyszytej z tyłu baskinki ułożonej w dwadzieścia fałd (baskinka zachodzi na przody gorsetu). Gorset uszyty z czarnego sukna, podszewka z bawełny tkanej splotem skośnym (drelichu) w białe, niebieskie i tabaczkowe paseczki różnej szerokości. Do podszewki przyszyte na plecach dwie łatki: jedna w drobną biało-zieloną krateczkę, druga brązowa w wąskie krzyżujące się paseczki kremowe. Gorset zapinany na cztery haftki w układzie: haczyki po jednej a uszka po drugiej stronie zapięcia. Wszystkie części gorsetu obszyte są lamówką z pomarańczowej tasiemki.
Zdobienie: przody i tył (bez baskinki) ozdobione są biegnącym wzdłuż lamówki pojedynczym sutaszem w kolorze pomarańczowym. Jedynie na przodach, wzdłuż zapięcia, od dekoltu do linii pasa, poprowadzony jest drugi pas sutaszu. W tym miejscu pomiędzy sutaszami znajduje się rząd ułożonych naprzemiennie czerwonych guziczków i srebrnych cekinów. Ta dekoracja kontynuowana jest dalej wzdłuż lamówki dekoltu oraz na tyle również wzdłuż lamówki. Guziczki są na stopkach, w różnych odcieniach czerwieni i prawdopodobnie pochodzą z różnego czasu: starsze – matowe buro-czerwono-pomarańczowe, nowsze błyszczące malinowe.
Chwosty: z włóczki w buraczkowym kolorze, z przodu wzdłuż zapięcia po każdej ze stron po trzy sztuki oraz nad baskinką. Chwosty grube, przyszyte główkami w dół.
Haft: płaski, ściegiem atłaskowym wykonany muliną w kolorach: zielonym, morskim zielonym, dwóch odcieniach jasnego różu, pomarańczowym, czerwonym, bladobłękitnym i białym. Pojawiają się również kolory: żółty, niebieski, bladofioletowy i fioletowy, ale sporadycznie i nie mają znaczenia dla odbioru generalnie chłodnej kolorystyki gorsetu. Haft uzupełniony jest srebrnymi cekinami przyszytymi głównie przezroczystymi białymi czasem zielonymi drobnymi koralikami. Całą powierzchnię gorsetu zapełnia kompozycja kwiatowa z dominującymi cieniowanymi różami czerwono i różowo-pomarańczowymi.