Konstrukcja: Gorset typu bronowicko-pleszowskiego uszyty z czterech części: dwóch przodów, tyłu i przyszytej z tyłu baskinki ułożonej w fałdy (baskinka zachodzi na przód gorsetu). Gorset uszyty z czarnego aksamitu, podszewka bawełniana w biało-czerwoną krateczkę. Przód gorsetu przy zapięciu dodatkowo wzmocniony od spodniej strony kawałkiem granatowego sukna. Gorset zapinany na pięć haftek w układzie: haczyki po jednej a uszka po drugiej stronie zapięcia (haftki druga i trzecia od góry straciły haczyki dlatego przyszyto nowe; uszka, mimo że zostały stare, również doszyto, tuż poniżej pierwotnych). Wszystkie części gorsetu obszyte są bawełnianą czerwoną lamówką.
Zdobienie: Do zdobienia użyte zostały guziki: czerwone na metalowej stopce (7mm), po przebiciu przez tkaninę nawleczone dla wzmocnienia po lewej stronie na sznurek (ma to znaczenie praktyczne i estetyczne – guziczki nie odrywają się od gorsetu oraz pozostają w jednej pozycji – nie kiwają się na stopkach); mniejsze białe, niebieskie i czerwone na metalowej stopce (6mm), również wzmocnione sznurkiem; oraz przezroczyste z fakturą w dwóch kolorach: zielone ze złotym zdobieniem i różowe (8mm).
Kolejnym dekoracyjnym elementem są koraliki szklane: białe i niebieskie kulki (4mm); koraliki fasetowane (3mm) srebrne, różowe i turkusowe (występują zawsze w trójce, w środku, z drobnymi na zewnątrz); białe matowe rurki (10mm); drobne koraliki (około 2mm) głównie białe matowe ale również przezroczyste różowe i przezroczyste bez koloru.
Zdobienie uzupełniają cekiny: głównie złociste, ewentualnie miedziane (6mm) i, rzadziej, minimalnie mniejsze, srebrne.
Wszystkie części gorsetu ozdobione są pasami metalowej pasmanteryjnej dekoracji ułożonej wzdłuż lamówki w następującej kolejności (poczynając od lamówki): złoty sutasz, srebrna tasiemka ząbki oraz złota tasiemka ząbki. Na tym kończy się dekoracja baskinki, natomiast przody i tył mają kolejne pasy.
Przód: pomiędzy taśmami ząbki, od szwu ramiennego do linii talii, przyszyty jest rząd większych czerwonych guziczków na stopkach naprzemiennie z cekinami. Za ząbkami znajdują się pętelki zrobione z dwóch srebrnych sutaszy, które kontynuują swój bieg dalej wzdłuż dolnej krawędzi gorsetu aż do miejsca, w którym na przody zachodzi baskinka. Wnętrza pętelek wypełnione są na trzy sposoby: na linii dekoltu przyszyte są mniejsze guziczki na stopkach w kolorach białym, niebieskim i czerwonym, wzdłuż linii zapięcia do linii pasa przyszyte są guziczki zielone i różowe, natomiast od linii talii i wzdłuż dolnego brzegu gorsetu przyszyte są cekiny. Wzdłuż dekoltu srebrne pętelki (w przewężeniach od zewnętrznej strony) są dodatkowo ozdobione drobnymi koralikami przyszywanymi po trzy (środkowe fasetowane srebrne, zielone lub różowe, zewnętrzne są głównie białe czasem przezroczyste). Następnie już tylko w pasie zapięcia za pętelkami (od dekoltu do linii talii) znajdują się kolejno zdobienia: ugrowa ozdobnie pleciona tasiemka pasmanteryjna z zielonym sznureczkiem z jednej strony, zygzak zrobiony ze złotego sutaszu z rzędami koralików białych i niebieskich (4mm) z jednej oraz cekinów z drugiej strony, falka ze złotych ząbków z kwiatuszkami po wewnętrznej stronie zrobionymi z guziczków i cekinów (zielone i różowe guziczki jako środki, cekiny jako płatki), natomiast po zewnętrznej stronie falki przyszyty jest rząd drobnych srebrnych cekinów (na grzbiecie fali cekiny przyszyte są pojedynczym koralikiem, w zagłębieniach fal cekiny przyszyte są trójką drobnych koralików z fasetowanym w środku). W podkroju pachy za ząbkami przyszyty jest zygzak ze srebrnego sutaszu z dwoma rzędami dekoracji: od zewnętrznej strony cekiny od wewnętrznej na zmianę koraliki niebieskie i białe (4mm). W okolicach szwu bocznego koraliki ustępują miejsca cekinom, natomiast rząd cekinów jest niedokończony.
Tył: tył tego gorsetu, w odróżnieniu od innych bronowickich, nie ma podkreślonych lamówką szwów bocznych, z przodem został połączony zwyczajnym szwem. Natomiast dekoracja pasmanteryjna wyodrębnia go biegnąc po linii szwu bocznego. Brakuje w tym miejscu lamówki oraz sutaszu, dekoracja zaczyna się od dwóch pasów ząbków. Pomiędzy ząbkami wzdłuż podkroju pach i linii dekoltu umieszczone są trójki z drobnych koralików na zmianę z cekinami, a przy szwach bocznych znajdują się białe i niebieskie koraliki na zmianę z cekinami. Za ząbkami pojawiają się pętelki ze srebrnego sutaszu, w środku pętelek przyszyte są mniejsze guziczki na stopkach: czerwone przy szwie ramiennym, niebieskie przy dekolcie, białe i niebieskie w pozostałych pętelkach. Następnie ugrowa pleciona tasiemka pasmanteryjna wykończona zielonym sznureczkiem a na końcu zygzak z koralików rureczek (rureczki oddzielone są od siebie dwoma białymi koralikami, a pod koralikami przyszyty jest cekin).
Nad baskinką przyszyta jest dekoracja, zaczynając od dołu: srebrne ząbki, pas większych guziczków czerwonych na stopkach naprzemiennie z cekinami, ugrowa pleciona tasiemka pasmanteryjna z zielonym sznureczkiem oraz zygzak z białych rureczek.
Dodatkowo na plecach znajdują: się trójkąt z miedzianych cekinów (dziesięć sztuk, poniżej środka dekoltu), dwie rozetki z cekinów i koralików (miedziany cekin w środku, dziewięć do dziesięciu małych srebrnych na zewnątrz, połączone rządkiem trzech koralików – zewnętrzne drobne białe, wewnętrzny fasetowy różowy, srebrny lub turkusowy), oraz dwie inne rozetki z cekinów i koralików (miedziany cekin w środku, siedem do ośmiu małych srebrnych na zewnątrz połączone rzędem trzech koralików – zewnętrzne drobne białe, wewnętrzne 4mm białe i niebieskie, umieszczone w połowie wysokości szwu bocznego kilka centymetrów od niego).
Haft: głównie konturowy, delikatny, wykonany muliną, w kolorach: błękitnym, niebieskim, zielonym, różowym, czerwonym i pomarańczowym. Haft wykonany głównie ściegami: sznureczkiem i łańcuszkiem (łodyżki, gałązki i niektóre kontury kwiatków i listków), ponadto niewielkie listki i kwiatuszki wykonane ściegiem atłaskowym. Na przodach haftowane motywy łodyżki wychodzącej z serduszka oraz rozetki z listków i gałązek ułożone są wąskim pasem wzdłuż pasmanteryjnej dekoracji od linii talii do podstawy ramiączka. Z tyłu na środku jeden większy motyw łodyżki z gałązkami i oraz kilka malutkich motywów umieszczonych w rogach pasmanteryjnej dekoracji.