Opis: |
Konstrukcja: Kobiecy gorset typu bronowicko-pleszowskiego uszyty z czterech części: dwóch przodów, tyłu i przyszytej z tyłu baskinki ułożonej w dwadzieścia cztery fałdy (baskinka zachodzi na przód gorsetu). Gorset uszyty z czarnego aksamitu, podszewka z bawełny w biało-granatową krateczkę, na baskince inna sztukowana podszewka: z bawełny w biało-różowe paseczki i z niebieskiej w białe paski. Gorset zapinany na pięć ozdobnych haftek z zaplatanego drutu naszytych na wierzch gorsetu. Wszystkie części gorsetu obszyte są lamówką z czerwonej tasiemki. Z tyłu boczne szwy gorsetu nie wyodrębnione lamówką a tylko dekoracją (szwy boczne znajdują się w naturalnym miejscu i nie są, jak większości gorsetów, przesunięte ku tyłowi, natomiast dekoracja zmniejsza optycznie tył przesuwając się o 3-4 cm).
Zdobienie: wszystkie części gorsetu obszyte są ozdobnie plecioną tasiemką pasmanteryjną żółtą z pętekami z nici rzadko owiniętych złotym drucikiem. Tasiemka jest dodatkowo ozdobiona maleńkimi kolorowymi cekinami na nitce. Wzdłuż zapięcia pomiędzy haftkami naszyte są płaskie kaboszonowe koraliki w kolorach niebieskim, pomarańczowym, zielonym i brunatnym. Następnie przyszyta jest sięgająca od dekoltu do dolnej krawędzi srebrna ozdobnie pleciona tasiemka pasmanteryjna owinięta drobnymi cekinami na nitce. Tasiemka jest prawie w całości przysłonięta chwostami, prawdopodobnie więc chwosty zostały przyszyte do gorsetu wtórnie. Za chwostami znajduje się sięgający talii rząd czerwonych guziczków na metalowej stopce, po przebiciu przez tkaninę nawleczonych dla wzmocnienia po lewej stronie na sznurek (ma to znaczenie praktyczne i estetyczne – guziczki nie odrywają się od gorsetu oraz pozostają w jednej pozycji – nie kiwają się na stopkach) oraz dwa rzędy cekinów (pierwszy gęsty drugi przesunięty o pół cekina względem pierwszego i rzadszy o co drugi cekin – cekiny tworzą trójkąty po trzy sztuki). Wzdłuż zapięcia od linii talii oraz wzdłuż dolnego brzegu do miejsca, w którym baskinka zachodzi na przody przyszyte są pętelki ze złotego sutaszu z cekinem w środku. Nad baskinką przyszyte są dwa rzędy srebrnych ząbków, między które wszyte są na zmianę chwosty i czerwone koraliki na stopkach. Nad ząbkami natomiast przyszyte są wachlarzyki ze złotych rurek („sieczki”) z drobnym białym lub przeźroczystym koralikami na początku i końcu każdej rurki. Z tyłu za żółtą tasiemką znajdują się dwa rzędy cekinów tworzących trójkąty po trzy sztuki.
Chwosty: zrobione z czerwonej frędzli o długich cienkich niciach. Z przodu cztery chwosty po każdej stronie zapięcia, oprócz pierwszego naszyte łepkami w górę. Nad baskinką dwadzieścia cztery sztuki naszyte łebkami w dół.
Haft: płaski, ściegiem atłaskowym (środki kwiatów węzełkami), wykonany muliną w kolorach: czerwonym, żółtym, pomarańczowym, błękitnym, jasno i ciemnoróżowym, białym, zielonym i zielonym oliwkowym. Kompozycja kwiatowa zbudowana oryginalnie, z przodu bukiet rozbudowujący się z umieszczonego tuż przy chwostach w połowie linii zapięcia czerwonego kwiatu, z którego wychodzą dwie wici: jedna z niezapominajkami i konwaliami oraz kolorowymi drobnymi kwiatuszkami sięga baskinki, druga wiotka tylko z drobnymi kwiatuszkami sięga szwu ramiennego. Z tyłu dominują cztery większe kwiaty: dwa czerwone, różowy i niebieski uzupełnione o bukieciki mniejszych oraz dwie gałązki żółto-białych konwalii.
|