1. Męskie kaftany krakowskie oprócz mosiężnych guzików na stopkach zdobione były również małymi guzikami z masy perłowej z czterema dziurkami naszywanymi rzędami i zestawianymi z szamerunkiem wykonanym czerwonym sznurkiem. Współcześnie trudno kupić małe guziki z masy perłowej a prawie niemożliwym jest kupienie takich guzików z czterema dziurkami. Na zdjęciu guziki z dwiema dziurkami z masy perłowej o średnicy 11mm.
2. Alternatywą dla guzików z masy perłowej mogą być guziki plastikowe.
Na zdjęciu gładkie guziki plastikowe z dwiema dziurkami w rozmiarach 5mm, 9mm i 11mm.
Najmniejsze używane są do ozdabiania ubranek lalek oraz do popularnej techniki zdobniczej:
scrapbookingu.
4. Na zdjęciu plastikowe guziki koszulowe o perłowym połysku o średnicy 11mm. Guziki mają podwyższoną krawędź różnej szerokości. Delikatnie różnią się również odcieniem.
Do określania rozmiaru guzików używa się tzw. „angielskiej linii” odpowiadającej 1/40 cala czyli 0,635mm. Guziki koszulowe występują najczęściej w rozmiarach 14, 16 i 18 co jest odpowiednikiem 8,89mm, 10,16mm, 11,43mm – są to rozmiary najbardziej odpowiednie do ozdabiania kaftanów.
5. Na zdjęciu plastikowe guziki koszulowe w rozmiarze 14 (czyli 8,89mm). Pierwsze z podwyższoną krawędzią, drugie bez krawędzi.
6. Na kaftanach, ale również na gorsetach, perłowe guziczki przyszywane były z reguły czerwoną nicią. Cztery dziurki dają możliwość przewlekania nici na różne sposoby tworząc
mały wzorek. Na kaftanach guziki przyszywano układając nici na krzyż (jak górny guzik nazdjęciu). Na gorsetach guziki przyszywano tworząc wzorek kurzej stopki (jak prawy guzik).
Na zdjęciu guziki koszulowe w rozmiarze 14 przyszyte czerwoną muliną.
Instruktaż powstał w ramach wydarzenia Sztuka do rzeczy – design w Krakowie.
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Miasta Krakowa.