Historia rodziny Pawlikowskich

Zachęcamy do zapoznania się z historią rodziny Pawlikowskich, którą podzieliła się z nami Krystyna Suchoń (wnuczka Michała i Wiktorii Pawlikowskich). Bezpośrednią inspiracją do opowiedzenia historii stały się zdjęcia autorstwa Wiktorii Chodynieckiej (przekazane do BAS przez Zofię Frasińską), która przyjaźniła się z pp. Pawlikowskimi i na kilku fotografiach uwieczniła wspólnie spędzony czas.
Historię rodziny Pawlikowskich ilustrują zdjęcia z zasobu Bronowickiego Archiwum Społecznego oraz prywatnych zbiorów Krystyny Suchoń.
Michał i Wiktoria Pawlikowscy mieli w Bronowicach dwa domy. Dom przy ul. Bronowickiej 66 wybudowali w roku 1928 – wtedy adres brzmiał: ul. Wyspiańskiego 32. Drugi, z sadem owocowym, który dzierżawili rodzinie Wojdyłów, znajdował się między ulicami Katowicką a Pod Strzechą. Sąsiadami Pawlikowskich przy ul. Bronowickiej byli (od strony ul. Wesele) Emilia i Jan Targoszowie, a z drugiej strony stała fabryczka Gackiewicza.
Michał Pawlikowski (1892-1969) pochodził z Kawiorów. W okresie międzywojennym był majstrem murarskim. Po wojnie prowadzili z Babcią sklepik papierniczo-pasmanteryjny, zlikwidowany w latach pięćdziesiątych. Aby uzyskać emeryturę pracował jeszcze w wytwórni papierosów w Czyżynach.
Wiktoria Pawlikowska (1899-1974), z domu Miarczyńska, pochodziła z Czarnej Wsi. Przed wojną pracowała w „cygarfabryce” na Dolnych Młynów, a po wojnie pomagała Dziadkowi prowadzić sklepik, znajdujący się o dwie kamienice od ul. Przybyszewskiego i Baru Śląskiego.
Mieli czworo dzieci. Oprócz Danuty, widniejącej na zdjęciach autorstwa Wiktorii Chodynieckiej, mieli jeszcze trzech synów: Władysława, Aleksandra i Romana. Wszyscy znaleźli się na zdjęciu z lat trzydziestych, zrobionym na Plantach.